Car-sharing a wynajem samochodów w wypożyczalni

wynajem samochodu car sharing

Car-sharing a wynajem samochodów w wypożyczalni. Gęsta sieć komunikacyjna oraz dostępność wszystkich usług w centrum to cechy charakterystyczne wielu dużych, europejskich miast. Takie warunki, to idealne miejsce na rozwój firm, oferujących wynajem samochodów na zasadzie car-sharingu. Ta świetna alternatywa dla tradycyjnych wypożyczalni ma już mnóstwo zwolenników.

Używać zamiast posiadać

W ostatnim czasie w Europie zapanował trend, by używać samochodów zamiast je posiadać. Duże miasta proponują takie rozwiązanie swoim mieszkańcom, by zmniejszyć koszty utrzymania pojazdów wykorzystywanych sporadycznie.

W Warszawie, na 600 mieszkańców przypada około 1000 aut, a większość osób i tak na co dzień korzysta z innych środków transportu. Dobra komunikacja w centrum miasta sprawia, że coraz rzadziej wsiadamy do prywatnego samochodu. Niemniej jednak, trzeba ponosić koszty związane z jego utrzymaniem, przeglądami technicznymi czy ubezpieczeniem. Każde większe miasto ma również problem z miejscami parkingowymi w centrum. W godzinach pracy pojazdy są nieużywane i niepotrzebnie zajmują miejską przestrzeń zamiast być w ruchu. Alternatywą dla „posiadania” będzie więc „używanie”, czyli wynajęcie samochodu w wypożyczalni lub korzystanie z usługi car-sharingu. Ten drugi pomysł to nic innego, jak wynajmowanie samochodów mieszkańcom na terenie miasta. Na kilka minut, godzin lub dni jeżeli zaistnieje taka potrzeba.

Pierwsze tego typu miejskie projekty zostały zrealizowane we Francji, Holandii czy Wielkiej Brytanii i szybko znalazły mnóstwo zwolenników w innych częściach Europy oraz świata. Wynajem samochodów odbywa się za pośrednictwem firm bądź niekomercyjnie, jako tak zwane peer-to-peer. Taki model biznesowy car-sharingu polega na wypożyczaniu pojazdów przez osoby prywatne. Mieszkańcy miast udostępniają swoje samochody w czasie, kiedy sami z nich nie korzystają. Auto jest cały czas w ruchu, właściciel pobiera opłaty za wynajem krótkoterminowy, a użytkownicy mogą swobodnie korzystać z wypożyczonych pojazdów na terenie miasta.

Idea car-sharingu sprawdziła się najlepiej w dużych miastach. „Posiadanie” zostało z pozytywnym skutkiem zastąpione „używaniem” miejskich pojazdów, a oprócz tego rozwiązanie przyniosło mnóstwo innych korzyści.

Car-sharing a wynajem samochodów w wypożyczalni

Jedną z największych zalet car-sharingu  jest korzyść finansowa. W wielu gospodarstwach domowych znajduje się więcej niż jeden samochód osobowy – każdy z nich generuje wysokie koszty i jest źródłem emisji szkodliwych substancji.

Zrezygnowanie z posiadania własnego auta nie musi dla nas oznaczać kłopotów z dojazdem do pracy lub centrum. Miejskie samochody z wypożyczalni mogą z powodzeniem zastąpić nam prywatny pojazd, szczególnie jeżeli używa się go tylko kilka razy w miesiącu. Dodatkowo, nie trzeba przejmować się wydatkami na ubezpieczenie lub naprawę auta. Użytkownicy komercyjnego car-sharingu mają zwykle do dyspozycji bezpłatne miejsca parkingowe, a koszty paliwa są wliczane w cenę usługi.

Car-sharing to także korzyści ogromne korzyści ekologiczne. Jeden pojazd z miejskiej wypożyczalni może zastąpić nawet do 10 prywatnych aut. Wniosek jest bardzo prosty. Mniej samochodów w mieście – mniejsza emisja szkodliwych substancji, czystsze powietrze i większy komfort mieszkania w centrum. Komercyjne wypożyczalnie często oferują niskoemisyjne auta, które nie stanowią dużego zagrożenia dla środowiska naturalnego. Planuje się również wprowadzenie do oferty pojazdów elektrycznych. Samochody będące w ciągłym ruchu, to także więcej wolnej przestrzeni w centrum, która zwykle wykorzystywana jest jako miejsca parkingowe.

Wynajem aut na minuty lub godziny powoli zdobywa popularność w polskich miastach. Car-sharing testowany jest w kilku miastach w kraju, między innymi Warszawie i Wrocławiu. Planowany jest w Krakowie – mieście, które boryka się z dużymi problemami komunikacyjnymi i korkami w godzinach szczytu. Wprowadzenie takiej miejskiej wypożyczalni może rozwiązać zarówno problem z dużym zanieczyszczeniem, jak i kłopoty z poruszaniem się po centrum.

Standardowy wynajem czy miejskie wypożyczalnie samochodów?

Usługa wypożyczania samochodu na terenie miasta, na pierwszy rzut oka, może przypominać tradycyjny wynajem. Car-sharing jest jednak bardziej podobny do miejskich wypożyczalni rowerów, które udostępniają nam pojazd na krótki czas, za niewielką opłatą.

Samochody wykorzystywane w car-sharingu to najczęściej modele do jazdy po mieście. Podobnie jak rowery miejskie mają ujednolicony wygląd, co odróżnia je od samochodów,car sharing juz w polsce które możemy znaleźć w tradycyjnych wypożyczalniach. Oprócz tego, usługa car-sharingu charakteryzuje się:

  • możliwością wynajęcia samochodu na minuty lub godziny
  • brakiem ograniczeń związanych z pracą biura wypożyczalni
  • możliwością odbioru i zwrotu w dowolnym miejscu
  • szybką płatnością za pomocą karty kredytowej

Komercyjny car-sharing odbywa się poprzez rejestrację użytkownika na stronie miejskiej wypożyczalni, potrzebne jest jedynie prawo jazdy i karta kredytowa, z której będą ściągane opłaty za korzystanie z pojazdów. Wynajem aut na zasadach peer-to-peer odbywa się zwykle za pośrednictwem serwisów internetowych dla kierowców, którzy między sobą ustalają szczegóły i podpisują umowę wynajmu auta.

W porównaniu do tradycyjnego wynajmu, car-sharing lepiej wpisuje się w charakter nowoczesnych miast, w których żyje się szybko. Nie oznacza to jednak, że standardowa wypożyczalnia jest niepotrzebna – to właśnie dzięki niej możemy udać się wynajętym samochodem poza granice miasta.

Car-sharing jest źródłem korzyści transportowych i środowiskowych, dlatego coraz więcej państw decyduje się na wprowadzenie tego typu rozwiązań. Choć wynajem samochodów na zasadach car-sharingu, to kosztowna inwestycja dla władz miasta, pomysł na razie sprawdza się doskonale i znacznie podwyższa komfort życia mieszkańców – także w Polsce.