Samochód po wypadku? Wynajmij auto zastępcze i ciesz się komfortową podróżą

auto zastepcze zoc sprawcy bez dodatkowych formalnosci nowe modele

Samochód po wypadku? Wynajmij auto zastępcze i ciesz się komfortową podróżą. Czasami nawet niewielka stłuczka w trakcie jazdy może nam pokrzyżować plany – samochód w warsztacie i ograniczona mobilność dla wielu bywa dużym problemem. Jeżeli jednak szkoda nie wynikła z naszej winy, możemy starać się o auto zastępcze. Nie musisz martwić się samochodem w warsztacie – wystarczy wizyta w wypożyczalni lub ubezpieczyciela.

Kiedy można otrzymać auto zastępcze?

Wypożyczanie auta zastępczego najczęściej kojarzy nam się z firmami ubezpieczeniowymi. Przez długi czas koszty za wynajem auta były zwracane tylko tym, którzy prowadzili swoją działalność gospodarczą, a uszkodzone samochody był pojazdami firmowymi. Obecne nawet klienci prywatni mogą ubiegać się o auto zastępcze.auto zastepcze na czas naprawy po kolizji drogowej

Zgodnie z przepisami uchwalonymi w 2011 roku przez Sąd Najwyższy, jeżeli ktoś uszkodzi nasz samochód, możemy bez wahania ubiegać się o pojazd zastępczy. Nowe przepisy umożliwiają korzystanie z bezpłatnego samochodu, niezależnie od tego czy prowadzimy własną działalność czy nie. Znaczenia nie ma również fakt, czy mamy dobry dostęp do komunikacji miejskiej. Zanim uchwalono nowe przepisy, było to jedno z kryterium, które wypływało na decyzję ubezpieczyciela. Obecnie, nie ma znaczenia czy możesz dojeżdżać do pracy autobusem, tramwajem czy metrem- samochód został uznany na środek transportu, którego nie da się zastąpić innym rodzajem komunikacji. Warto jednak pamiętać, że zwrot kosztów za wynajem auta jest uwzględniany tylko wtedy, gdy nie posiadamy na własność innego samochodu, z którego można korzystać w zastępstwie.

Bez konsultacji z ubezpieczycielem oraz bez zbędnych formalności- w taki sposób możemy dzisiaj ubiegać się o auto zastępcze z OC sprawcy. Wygodna i komfortowa podróż, gdy nasz samochód pozostawiony jest w warsztacie, to coś co gwarantują nam obecne obowiązujące przepisy prawa.

Samochód po wypadku? Wynajmij auto zastępcze i ciesz się komfortową podróżą

Jeżeli decydujemy się na wypożyczenie samochodu zastępczego, musimy pamiętać o kilku istotnych sprawach – nie każdy model auta można wynająć na koszt sprawcy, nie każdą wypożyczalnię można wybrać. Znajomość tych zasada z pewnością ułatwi nam szybkie i bezproblemowe wynajęcie pojazdu.

Najważniejszym warunkiem, który musi spełnić poszkodowany decydujący się na wynajem auta, jest wypożyczenie samochodu o klasie takiej samej lub niższej jak uszkodzony pojazd. Tylko wtedy możemy otrzymać zwrot kosztów od ubezpieczyciela. Panuje również zasada, że stawka za wypożyczenie w danym punkcie nie może przekroczyć wartości średnich rynku – wybierając bardzo drogą wypożyczalnię samochodów, możemy nie otrzymać zwrotu. Auto zastępcze wynajmuje się na okres naprawy bądź do czasu, gdy zakupimy nowy pojazd.

Ważnym etapem wypożyczania samochodu zastępczego będzie wybór odpowiedniego modelu. Nie zawsze firma ubezpieczeniowa gwarantuje nam pojazdy, które odpowiadają naszym potrzebom. W takiej sytuacji, najlepiej zwrócić się o przyznanie samochodu, odpowiednio argumentując swoje potrzeby. Można ubiegać się o auto:

  • umożliwiające przewóz osób niepełnosprawnych
  • do użytku firmowego np. samochód dostawczy o konkretnych wymiarach
  • umożliwiające przewóz dzieci w fotelikach

Wypożyczalnie samochodów często oferują wynajem auta, który nie wymaga konsultacji klienta z ubezpieczycielem. Wszelkimi formalnościami zajmuje się wypożyczalnia, a klient może cieszyć się komfortową jazdą. Takie rozwiązanie z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy cenią sobie natychmiastową mobilność – w pracy lub prywatnie.

Wypadek lub drobna stłuczka nie przeszkodzą Ci w komfortowym dojeżdżaniu do pracy lub klientów – mając do dyspozycji dużą flotę pojazdów zastępczych, z pewnością wybierzesz najlepszy samochód na czas naprawy. Aktualne przepisy prawa działają na korzyść poszkodowanych kierowców – bez obaw ubiegaj się o auto zastępcze z OC sprawcy, jeśli Twój pojazd zostanie uszkodzony.

Polecamy również skorzystanie z usług wypożyczalni samochodów w Katowicach.