
Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że wypożyczalnia samochodów oferuje nam auto do użytku osobistego. Jednak od pewnego czasu dochodzą do tego również dodatkowe usługi i w żadnym razie nie wynika to z fantazji, a z możliwości. Na przykładzie wypożyczalni z Poznania, wynajem samochodów odbiega od pewnego sztywnego schematu – wypożyczalnia posiada ona dużą flotę aut, a jej właściciele nie chcą, by samochody stały długo na parkingu. Jeśli więc w danym okresie czasu, z różnych powodów, dostępne auta nie są wynajmowane w większej ilości, poszukuje się metod innego ich wykorzystania. Mniej więcej w ten sposób rodzą się nowe inicjatywy w tej branży, które w każdym przypadku są korzystne dla Klientów.
Wynajem samochodów – poszerzona oferta o nowe usługi
Metody te w pewnym stopniu kojarzą się z innymi usługami, lecz jak się zdaje w ostatnich latach granice między nimi się rozmywają. Nowoczesny wynajem samochodów, nie tylko w Poznaniu, zakłada m.in.:
- usługi transportowe – nie tylko jednak jest to wynajem np. busa, dodatkowo wraz z kierowcą, by przewieźć Klientów w docelowe miejsce lub wozić określoną grupę osób z miejsca w miejsce. Usługi transportowe (Poznań) wiążą się również z wynajmem samochodów transportowych, zarówno do przewożenia niewielkich rzeczy, są to wówczas minibusy, aż po większe przedmioty, np. meble w całości, podczas przeprowadzki;
- wynajem busa – w obu powyższych przypadkach nowoczesna wypożyczalnia proponuje zarówno wynajem samochodów tradycyjny (kierowcą jest osoba najmująca), jak i nowatorski (wynajem busa z kierowcą);
- i elastyczny system płatności – zależnie od potrzeb Klienta. Samochód może być wynajęty do samej usługi (przewiezienie osób lub rzeczy w miejsce docelowe) oraz na dobę, ale też godziny a nawet minuty – niektóre wypożyczalnie wprowadzają taki system i cieszy się on coraz większym powodzeniem.
Forma rozliczania się za wynajem oraz jego terminy są tu szczególnie ciekawe. Rozliczenie na minuty jest stosunkowo trudne dla wypożyczalni i musi się ona do tego przygotować, spotykane jest więc jeszcze dosyć rzadko. Inne okresy wypożyczania aut są jednak coraz powszechniejsze i coraz bardziej odbiegają one od klasycznego wypożyczenia auta na dobę lub kilka dni.
Wynajem samochodów krótkoterminowy i długoterminowy
Wynajem samochodów krótkoterminowy często zastępuje tę formę, szczególnie w dużych miastach jak Poznań. Nierzadko Klienci zamawiają transport na kilka godzin. W ostatnich latach dotyczy to szczególnie pasażerów lotnisk, którzy korzystają z wypożyczalni i w tym miejscu wyłania się w największym stopniu owa nowoczesna strona branży, która wiąże się z inicjatywami odbiegającymi od tradycyjnej. Wypożyczalnie samochodów nieraz świadczą usługi wcześniej przypisane taksówkom.
Do tego dochodzi wynajem długoterminowy, który zmienia wiele aspektów funkcjonowania zarówno firm, jak i osób prywatnych. Te pierwsze wynajmują samochody na kilka miesięcy lub dłuższy okres, unikając w ten sposób konieczności zakupu nowych aut. Warunki najmu są tak korzystne, że właściwie nieopłacalna jest inna kalkulacja i rozwiązania. Niejedna firma transportowa funkcjonuje dzięki wynajętym autom i za ich sprawią rozwija się bez żadnego ryzyka finansowego ponoszonego w przypadku leasingu. Natomiast Klienci prywatni podobnie, częściej wynajmują – nowe – samochody, bo zwykle rata z tego tytułu jest dwukrotnie niższa od kredytowej. Ponadto, gdy termin umowy ustanie, mogą w wypożyczalni aut otrzymać inny, nowy samochód na podobnych lub jeszcze lepszych zasadach – dla stałych Klientów.
Wynajem samochodów – Poznań w czołówce miast polskich
Wynajem samochodów rośnie w największym tempie w miastach najszybciej rozwijających się. Poznań jest oczywiście wśród nich. Z progresją w tej branży związany jest rozwój gospodarczy, ale też turystyczny – lotnisko Poznań-Ławica obsługuje stale większą liczbę pasażerów, wśród których wielu korzysta z wypożyczalni przy terminalach. Na wzrost wynajmu aut, już jednak w skali całego kraju, wpływają też konkurencyjne ceny w wypożyczalniach, wspominane już warunki wynajmu, które są korzystniejsze od kredytowych, ale również ogólny trend społeczny dotyczący posiadania samochodu. Już dzisiaj nie jest on, jak dawniej, uważany za symbol dostatku czy prestiżu, a częściej kojarzy się mieszkańcom miast z niepotrzebnym kłopotem i dodatkowym obciążeniem budżetu.