Wynajem samochodu na wakacje, czyli kilka porad dla turysty bez własnego auta. Podróżowanie autem podczas urlopu to bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie jeżeli wybieramy się za granicę lub dowolnie chcemy zmieniać plan wycieczki. Wynajem samochodu będzie najlepszym rozwiązaniem, gdy nie mamy możliwości skorzystania z własnego pojazdu. Mamy dla Ciebie kilka porad, jak skorzystać z wypożyczalni i bezpiecznie wyruszyć w podróż wynajętym autem.

Kto i na jaki czas może wypożyczyć samochód?

Niezależnie od tego czy korzystamy z wypożyczalni w kraju czy za granicą, koniecznym warunkiem jest posiadanie prawa jazdy. Dokument potwierdzający nasze uprawnienia do poruszania się pojazdem jest podstawą do sporządzenia umowy najmu z wypożyczalnią.

Prawo jazdy niestety nie jest jedynym dokumentem, który należy ze sobą mieć wynajmując auto. Potrzebny jest również dokument, który potwierdza naszą tożsamość, na przykład dowód osobisty.  Najczęściej praktykuje się zasadę, że kierowca ma mieć przynajmniej 21 lat oraz posiadać prawo jazdy minimum rok. Jeżeli chcesz wypożyczyć samochód na wakacje za granicą, warto przyjrzeć się zasadom jakie panują w innych państwach. Bywa, że cena wynajmu auta jest zależna od wieku kierowcy, dotyczy to przede wszystkim klientów poniżej 25 roku życia.

Decydując się na skorzystanie z usług wypożyczalni, możemy wynająć auto na kilka dni bądź tygodni. Jednorazowy najem sprawdza się, gdy potrzebujemy samochodu okazjonalnie, na przykład na dłuższą wycieczkę podczas wakacji. Jeżeli istnieje taka potrzeba, można zdecydować się na wynajem samochodu bez limitu kilometrów– nie zawsze dokładnie wiadomo jakie odległości będziemy pokonywać.

Jak znaleźć i zarezerwować idealne auto?

Planując wakacje za granicą bądź w kraju mamy wiele możliwości, by wcześniej dokonać rezerwacji oraz wybrać interesujący nas pojazd. Najskuteczniejszym sposobem na znalezienie idealnego samochodu będzie skorzystanie z internetu.

Wybierając samochód na wakacje, możemy skorzystać z internetowych porównywarek oraz zapoznać się dokładnie z ofertą każdej firmy. Jeżeli wybierasz się na wakacje za pośrednictwem biura podróży, możesz wykupić usługę wynajęcia samochodu na miejscu lub zdecydować się na wypożyczenie go na lotnisku. Zwykle usługa jest wtedy droższa, ponieważ korzystamy z pośrednika jakim jest biuro podróży. Im wcześniej dokonasz rezerwacji tym niższa będzie cena, dotyczy to także opcji rezerwowania przez internet.

Dokumentem, który umożliwia korzystanie z wypożyczonego samochodu jest umowa wynajmu samochodu, którą podpisuje się wraz z firmą usługową. Ma formę umowy cywilnoprawnej oraz powinna być zgodna ze wszystkimi panującymi przepisami prawa. Decydując się na wypożyczenie samochodu za granicą, treść umowy podlega przepisom prawa w państwie, w którym wynajmowany jest pojazd. Warto zapoznać się z regulaminem dostępnym na stronie internetowej wypożyczalni oraz szczegółami wybranej oferty. Zwróć uwagę na:wypożyczonym autem na wybrzeże

  • limity kilometrów
  • ubezpieczenie samochodu
  • warunki odbioru i zwrotu pojazdu
  • informacje dotyczące paliwa

Zwykle dostajemy samochód z pełnym bakiem i taki też powinien wrócić do wypożyczalni- w innym wypadku mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty. Podobnie będzie, jeżeli nie oddamy samochodu w wyznaczonym punkcie i terminie.

Sam proces rezerwacji nie jest skomplikowany. Przeczytaj dokładnie dokumenty, by uniknąć późniejszych nieporozumień. Dodatkowo, podpisana umowa wynajmu samochodu powinna znajdować się w pojeździe przez cały okres korzystania z niego. Jej treść upoważnia Cię do tymczasowego korzystania z auta, nie będącego własnością wypożyczalni.

Wynajem samochodu na wakacje, czyli kilka porad dla turysty bez własnego auta

Większość firm oferujących wynajem, wymaga od klientów posiadania karty kredytowej. Jest ona niezbędna, ponieważ wypożyczalnia blokuje kaucję na czas najmu, dzięki temu istnieje zabezpieczenie na wypadek uszkodzenia pojazdu bądź nie stawienia się klienta po odbiór pojazdu w wyznaczonym terminie. Oprócz kaucji, trzeba uiścić także kilka innych opłat.

Płatność na samo wypożyczenie zwykle pobierana jest z góry- może być to płatność kartą, przelewem bądź gotówką. Podczas korzystania z wynajmowanego pojazdu, najczęściej sami płacimy za paliwo. Wypożyczenie samochodu bez karty kredytowej zwykle jest możliwe w mniejszych firmach. Możesz wtedy pozostawić kaucję gotówce i tak samo uiścić opłatę za wynajem.

Każdy samochód, który znajdziemy w wypożyczalni, jest ubezpieczony. Podstawowe ubezpieczenie zawarte w ofercie zwykle nie stanowi wystarczającej ochrony. Warto zdecydować się na dodatkowe, niewielkie opłaty ubezpieczeniowe, dzięki którym będziesz mógł bezpiecznie i swobodnie korzystać z wypożyczanego samochodu. Pakiet ubezpieczeń uchroni przed bardzo wysokimi kosztami związanymi z naprawą uszkodzonego samochodu, szczególnie jeżeli wybierasz pojazd wysokiej klasy lub korzystasz z auta poza granicami kraju.

Nie potrzebujesz samochodu na własność, by udać się na czterech kołach na wymarzone wakacje. Często, nawet pod względem kosztów, takie rozwiązanie jest korzystniejsze niż podróż własnym autem poza granice kraju. Decydując się na wynajem samochodu na wakacje, zadbaj o każdy szczegół umowy oraz ubezpieczenie. Zagwarantuje to bezpieczną i komfortową podróż.

Wynajem samochodu na wakacje, czyli kilka porad dla turysty bez własnego auta
5 (100%) 1 vote

TOP ZAREZERWUJ