Wypożyczalnia samochodów czy najemca – kto odpowiada za uszkodzenie wynajmowanego auta?

podpisanie umowy wynajmu samochodu przejrzyste warunki

Wypożyczalnia samochodów czy najemca – kto odpowiada za uszkodzenie wynajmowanego auta? Podróżowanie samochodem zawsze niesie ze sobą ryzyko wypadku z naszej lub cudzej winy. Podobnie będzie, gdy poruszamy się autem, jakie wynajmuje nam wypożyczalnia samochodów. Kto zapłaci za szkody, jeżeli będziemy mieli wypadek? Jakie konsekwencje czekają nas w przypadku kradzieży?

Kiedy za szkody zapłaci wypożyczalnia samochodów?

Decydując się na wypożyczenie samochodu, podpisujemy dokumenty, dzięki którym możemy ubiegać się pokrycie kosztów naprawy przez wypożyczalnię. Jest kilak przypadków, w których to nie my odpowiadamy za szkody i jesteśmy stroną poszkodowaną.

Umowa wynajmu samochodów jest dokumentem, który powinniśmy dokładnie przeczytać, ponieważ podczas wypadku jej treść może nam się bardzo przydać. Kolizja spowodowana przez najemce może być skutkiem złego stanu technicznego pojazdu, za który odpowiada wypożyczalnia samochodów. Podobnie wygląda sytuacja, gdy w tracie użytkowania pojazdu zauważymy, że jego stan techniczny bądź wyposażenie jest niezgodne z tym, co zawiera umowa. Mamy prawo do ubiegania się o obniżenie kosztów użytkowania samochodu do czasu, gdy nie zostanie naprawiony bądź nie zostanie uzupełnione jego wyposażenie. Jeżeli wypożyczalnia samochodów nie usunie wad nieuniemożliwiających jazdę lub nie zagwarantuje nam pojazdu zastępczego możemy rozwiązać umowę wynajmu bez żadnych prawnych konsekwencji.

Każda awaria samochodu, która wynika z zaniedbań firmy lub stanu technicznego pojazdu powinna być naprawiona na koszt wypożyczalni samochodów. Warto o tym pamiętać, gdy samochód ulegnie awarii w trasie- pierwsze co należy zrobić to zadzwonić do firmy wynajmującej nam pojazd.

Wypadek z winy najemcy lub osób trzecich

Jeżeli szkoda powstała z Twojej winy, oczywistym jest, że jako najemca ponosisz odpowiedzialność za konsekwencje zdarzenia. Podobnie będzie, jeśli nie dotrzymuje się warunków podpisanej wypadek drogowy z winy najemcyumowy. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, w której to osoby trzecie powodują wypadek lub szkody.

W zależności od tego jak duże są szkody, takie konsekwencje będzie ponosiła osoba, która je spowodowała. Niewielkie rysy czy drobna stłuczka – w takich przypadkach możemy ustalić ze sprawcą, że pokrywa koszt naprawy samochodu. Kiedy jednak powstałe szkody są skutkiem poważniejszego wypadku, koszty naprawy są pokrywane z OC sprawcy. Zdzwoń do wypożyczalni oraz po policję w celu spisania protokołu, który będzie podstawą do roszczeń.

Wynajęcie samochodu to także duża odpowiedzialność – musimy o tym pamiętać korzystając z usług wypożyczalni. Jeżeli uszkodzone przez osoby trzecie auto nie nadaje się do jazdy, firma zapewni nam inny samochód na czas naprawy. Z reguły jest on podstawiany w miejscu wypadku, abyśmy mogli bez przeszkód i tracenia czasu korzystać z wynajmowanego auta.

Wypożyczalnia samochodów czy najemca – kto odpowiada za uszkodzenie wynajmowanego auta?

Kradzież wynajmowanego auta jest dosyć specyficznym przypadkiem, ponieważ nie zawsze to wypożyczalnia pokrywa koszty. W zależności od tego co było jej przyczyną, takie będą konsekwencje.

Na kradzież samochodu zwykle nie mamy wpływu- wartość kosztów jakie poniesiemy jest uzależniona od tego, czy wykupimy ubezpieczenie dotyczące tego typu sytuacji czy też nie. Najczęściej najemca ponosi częściowy koszt, ponieważ większość kradzieży wynika z zaniedbań kierowcy- pozostawienie auta w niebezpiecznym miejscu lub nieuwaga są pośrednimi przyczynami kradzieży.

Wypożyczalnia samochodów często uwzględnia w umowie warunki użytkowania pojazdu, które mają zabezpieczać go przed kradzieżą. Jeżeli w dokumentach istniej zapis, że mamy parkować jedynie na parkingach strzeżonych, a pozostawiliśmy auto w innym miejscu – możemy zostać obciążeni całkowitymi kosztami.

Wynajmując auto, pamiętaj o wykupieniu niezbędnego ubezpieczenia. To ono uchroni Cię od zapłacenia za koszty naprawy pojazdu lub konsekwencjami kradzieży, która nie wynikła z Twojej winy. Wypożyczalnia samochodów służy poradą w sprawie zakupu dodatkowych ubezpieczeń.