Wypożyczalnia samochodów, czyli jak jeden Ford T zmienił oblicze rynku motoryzacyjnego. Własna wypożyczalnia samochodów to z pozoru, prosty i szybki sposób na biznes. Zanim jednak zaczęto tworzyć profesjonalne punkty, w których można było wynająć auto, właściciele firm przez wiele lat ulepszali swoje usługi i musieli borykać się z mnóstwem trudności. Krótka historia wypożyczalni samochodów odpowie na wiele pytań, związanych z początkami takiej działalności na świecie.
Trudne początki za kierownicą Forda T
Pierwszym wypożyczonym samochodem był niepozorny Ford T, od którego rozpoczęła się cała historia wynajmu samochodów na świecie. Amerykanin Joe Saunders, uważany za prekursora wypożyczalni samochodów, zajmował się na co dzień sprzedażą nieruchomości na terenie Stanów Zjednoczonych. Gdy pewnego dnia jego auto uległo awarii, poprosił swojego pracownika o pożyczenie samochodu za opłatą 6 centów za milę. W taki sposób pojawił się pomysł na otworzenie biznesu, który jak się później okazało, przyniósł ogromne zyski.
1916 rok to czas, w którym Joe Sanders zakupił używanego Forda T i zaczął udostępniać samochód za opłatą 10 centów za milę. Cena była dosyć wysoka, niemniej jednak wypożyczalnia samochodów zyskała popularność dzięki miejscowym biznesmenom i bogaczom, korzystającym z usług Saundersa. Liczbę przejechanych mil mierzono wówczas za pomocą kija z podziałką, który był umieszczany w zbiorniku, ponieważ samochody nie były jeszcze wyposażone w liczniki kilometrów czy prędkościomierze.
Po dziesięciu latach od rozpoczęcia działalności, firma Saundersa świadczyła usługi w 21 stanach i wyposażona byłą w kilkaset pojazdów. Imponujący sukces wypożyczalni zauważyli też inni biznesmeni, którzy postanowili, podobnie jak Saunders, zacząć zarabiać na wynajmie samochodów.
W 1918 roku w Chicago powstała konkurencyjna wypożyczalnia samochodów, której właścicielem był Walter Jacobs. Po kilku latach działalności, firma została sprzedana Johnowi Hertzowi i to od jego nazwiska wzięła się nazwa jednej z największej wypożyczalni samochodów na świecie, która prosperuje aż do dnia dzisiejszego. Konkurencja Saudersa przetrwała kryzys gospodarczy i stała się najbardziej rozpoznawalną firmą wynajmującą auta w Standach Zjednoczonych.
Firma prekursora wypożyczalni, Joe Saundersa, niestety nie przetrwała Wielkiej Depresji w latach 30. Właściciel zbankrutował, a konkurencyjna firma okazała się silniejsza- wystarczającym dowodem na to jest fakt, że w późniejszym czasie Hertz, poszerzył swoją działalność na cały świat.
Europejska moda na wynajem i owocna współpraca z koleją
Jak każdy trend, wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych, moda na wypożyczanie samochodów dotarła również do Europy. Pierwszą firmą było Europcar, które rozpoczęło działalność w 1949 roku w Paryżu.
Pomysł na wynajem aut, przyjął się w Europie doskonale oraz zyskał mnóstwo zwolenników. Firma Europcar zdobyła również zainteresowanie producenta samochodów Renault. Dzięki współpracy, możliwe było poszerzenie działalności na inne kraje na terenie Europy. W 1973 otworzono pierwsze biura, mieszczące się poza granicami Francji. I tak oto, w Europie zapanowała moda, na wypożyczanie samochodów.
Po II Wojnie Światowej wypożyczalnie rozpoczęły współpracę z liniami kolejowymi, a w późniejszych latach z liniami lotniczymi. Pojazdy czekały na pasażerów w pobliżu dworców i lotnisk, umożliwiając im wygodne przemieszczanie się bez konieczności posiadania własnego auta. Wypożyczalnia samochodu z lotniska oraz dworca okazała się strzałem w dziesiątkę i przyniosła ogromne zyski.
Współpraca z portami lotniczymi oraz koleją odbywa się po dzień dzisiejszy, to właśnie w takich punktach najczęściej wynajmuje się pojazdy na podróż. Sieć wypożyczalni samochodów Europcar zyskała ogromną popularność. Dzisiaj posiada w swej flocie ponad 200 tysięcy pojazdów, a wynajem aut odbywa się w 143 krajach świata.
Wypożyczalnia samochodów, czyli jak jeden Ford T zmienił oblicze rynku motoryzacyjnego
W dzisiejszych czasach, korzystanie z wypożyczalni samochodów jest bardzo popularnym rozwiązaniem, szczególnie na terenie USA czy Europy Zachodniej. Bogata oferta, przyciąga także coraz więcej klientów w Polsce.
Mamy do dyspozycji mnóstwo modeli aut – miejskich, luksusowych, sportowych. Działają wypożyczalnie samochodów dostawczych oraz busów. Możliwości jest mnóstwo, a na pewno znacznie więcej niż za czasów Forda T. Firmy z długoletnim stażem, takie jak Hertz lub Europcar, świadczą swoje usługi na terenie całego świata. Oferty wypożyczalni poszerzają się i powoli zdobywają zainteresowanie coraz większej liczby klientów, potrzebujących okazjonalnie komfortowego auta na podróż lub specjalne okazje. Ostatnimi czasy, modne stały się miejskie wypożyczalnie, które są testowane przez mieszkańców kilku polskich miast.
Wypożyczanie pojazdów za opłatą, okazało się bardzo przyszłościowym biznesem. Stuletnia historia wynajmu aut jest wystarczającym dowodem na to, że pomysł jednego człowieka może zrewolucjonizować cały rynek. Choć wypożyczalnia samochodów Joe Sandersa nie przetrwała kryzysu, jego nazwisko oraz legendarny Ford T zapisały się na zawsze w historii motoryzacji.