Uszkodzony pojazd firmowy i wypożyczalnia aut zastępczych. Kiedy Twój firmowy samochód ulegnie szkodzeniu, zwykle korzystasz z pojazdu zastępczego jaki oferuje Ci wypożyczalnia aut. Czy konieczne jest uwzględnianie kosztów jego eksploatacji w firmowym rozliczeniu? Jak to zrobić oraz o czym pamiętać wynajmując auto zastępcze?
Jak wypożyczyć auto zastępcze dla firmy?
Ubezpieczenie Autocasco w większości przypadków gwarantuje nam możliwość otrzymania samochodu zastępczego, jeżeli nasz pojazd ulegnie uszkodzeniu. W zależności od stopnia stłuczki oraz zapisów w umowie z ubezpieczycielem możemy otrzymać auto zastępcze lub nie.
Zwykle praktykuje się zasadę, że jeżeli mamy inny pojazd, który możemy wykorzystać jako zastępczy, nie korzysta się z usług jakie świadczy wypożyczalnia aut. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, auta firmowe często przyjmują formę pojazdów o specjalnej konstrukcji i przeznaczeniu- wtedy bez problemu możemy otrzymać podobny samochód zastępczy. Rodzaj pojazdu będzie miał bardzo duże znaczenie, jeżeli chodzi o sposób uwzględniania kosztów jego eksploatacji w firmowych rozliczeniach.
Innym przypadkiem, w którym otrzymujemy auto zastępcze, jest wypadek spowodowany przez osoby trzecie. W takiej sytuacji, jeżeli winny jest inny kierowca, koszty wypożyczenia pojazdu są pokrywane z jego OC- dotyczy to tak samo samochodów firmowych jak i prywatnych.
Rodzaj pojazdu, jaki oferuje nam wypożyczalnia aut a rozliczenie
Istotnym kryterium, które wpływa na to w jaki sposób rozliczamy nasze wydatki na eksploatacje wypożyczanego pojazdu, jest jego rodzaj. Inaczej ujmujemy w kosztach podatkowych samochód osobowy, inaczej pojazdy specjalne lub ciężarowe.
Właściciele firm, którzy mają na swoim utrzymaniu kilka samochodów dla swojego przedsiębiorstwa, doskonale wiedzą czym jest tzw kilometrówka. Tego typu ewidencja przebiegu pojazdu firmowego jest niezbędna, by móc odliczyć koszty jego eksploatacji. Podobnie sprawa wygląda w przypadku samochodu osobowego, który otrzymujemy jako auto zastępcze. Do sporządzenia kilometrówki będzie potrzebne kilka informacji o przebiegu pojazdu, między innymi stawka za kilometr, wynosi ona kolejno:
- 0,5214 zł dla pojazdów osobowych, których pojemność skokowa przyjmuje wartość do 900 cm3
- 0,8358 zł dla pojazdów osobowych o pojemności skokowej powyżej 900 cm3
Warto na bieżąco sprawdzać obowiązują stawki, ponieważ przepisy jak i wysokość stawki za kilometr przebiegu mogą się zmieniać.
Pozostałe pojazdy, jakie oferuje nam wypożyczalnia aut zastępczych, a które nie są samochodami osobowymi nie są rozliczane na podstawie ewidencji przebiegu. Możesz w pełni zaliczyć wydatki na jego eksploatacji do kosztów uzyskania przychodu w firmie, niezależnie od tego czy będzie to auto firmowe czy tymczasowo użytkowany samochód zastępczy.
Uszkodzony pojazd firmowy i wypożyczalnia aut zastępczych
W przypadku uszkodzenia samochodu leasingowanego panują trochę odmienne zasady. W umowie z firmą leasingową zwykle istnieje zapis o tym, że w przypadku uszkodzenia pojazdu, firma zapewnia nam auto zastępcze.
Samochód jest udostępniany na czas naprawy i w tym okresie, jeżeli otrzymujemy auto od firmy leasingowej, możemy wliczyć wydatki bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu, bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu. Jeśli jednak otrzymany samochód zastępczy udostępnia nam serwis, a nie leasingodawca, obowiązuje nas kilometrówka.
Prowadząc kilometrówkę, zadbajmy o każdy szczegół- niewielkie błędy mogą sprawić, że nie będzie można uwzględnić wydatków w firmowych kosztach. Jeżeli wypożyczalnia aut wynajmuje nam samochód zastępczy, warto wiedzieć jakich formalności musimy dopełnić, aby odpowiednio rozliczyć firmę z użytkowania pojazdu.