W każdej branży istnieją pewne kwestie, które w różnym stopniu obciążają Klienta lub stanowią dla niego potencjalne zagrożenie – nierzadko finansowe. Czasem są one zapisane małym drukiem w umowach, nieraz wynikają po prostu z nieuczciwości przedsiębiorców. Również na przykładzie Poznania, wynajem aut nie jest wolny od takich sytuacji. Niektóre są typowe, inne mogą się okazać zagrożeniem nawet dla kogoś dobrze obeznanego z wynajmem aut. Warto się im przyjrzeć bliżej.
Wynajem aut – kwestie problematyczne dla Klienta
Wśród działań wypożyczalni, haseł, jakimi się posługuje, umów jakie przygotowuje, należy uważać na:
- hasło „okazyjna cena” – nomen omen stosowane powszechnie, w przypadku wynajmu samochodu powinno być traktowane z rezerwą i ostrożnością, może się bowiem okazać, że owa okazja związana jest z brakiem ubezpieczenia lub najtańszym standardem samochodu, bez klimatyzacji, nawigacji, bagażnika itd.;
- wsiadaj i jedź! – hasło czasem ma zamaskować ukryte, czyli ewentualne wady auta, np. w postaci zarysowań lakieru; wiąże się z tym zagrożenie uznania ich w czasie zdawania samochodu za dokonane przez aktualnie wynajmującego Klienta, choć nie ma z nimi nic wspólnego; dlatego też wynajem aut w naszej wypożyczalni w Poznaniu przewiduje zachęcanie Klienta do oględzin samochodu;
- limitowane kilometry – zawsze warto poszukiwać tych informacji w umowie i pytać o nie, może się bowiem okazać, że po przekroczeniu określonej ilości przejechanych kilometrów dziennie naliczane są dodatkowe opłaty za każdy kilometr, a nawet ubezpieczenie traci ważność;
- pełny bak – po pierwsze niekoniecznie musi okazać się pełny (choć pokazują to wskaźniki), a po drugie, zazwyczaj w umowie widnieje zapis, iż samochód należy zwrócić z pełnym bakiem paliwa; jeśli Klient zapomni zatankować samochód przed zdaniem, może się spotkać z niekorzystnym naliczeniem za to opłat przez wypożyczalnię.
Powyżej wymienione punkty to najczęściej spotykane sfery newralgiczne wynajmu aut. W każdym jednak przypadku sprowadzają się do jednego, by ich uniknąć – dokładnego zapoznania się z umową i oględzin auta.
Wiek kierowcy a wynajem aut w Poznaniu
Ciekawym, choć już nie kontrowersyjnym, aspektem wynajmu aut jest wiek kierowcy. Zazwyczaj kierowca musi mieć ukończone 21 lat i z tym należy się zgodzić. Za pewnymi działaniami ograniczającymi możliwość wynajmu przemawiają statystyki, mówiące o największej brawurze wśród młodych kierowców i ilości wypadków, w których oni dominują. Stąd też wynajem aut, np. w Poznaniu, przewiduje również konieczność pewnego stażu za kierownicą – zazwyczaj dwóch lat. Osoby, które niedawno odebrały prawo jazdy mogą więc spotkać się z utrudnieniami wynajmu, lecz wydaje się, że jest to rzecz ogólnie akceptowana.
Pułapki ubezpieczenia podczas wynajmowania samochodu
W kwestii ubezpieczenia wynajmowanego samochodu warto odnieść się do dwóch obszarów – jego zakresu oraz innych osób, które miałyby ewentualnie prowadzić auto.
W pierwszym przypadku należy zwrócić uwagę na fakt, iż ubezpieczenie nie zawsze w pełni chroni najemcę. Pułapką w tym wypadku jest właściwie oszczędność. Wynajmując samochód warto wykupić AC, gdyż tylko wtedy Klient rzeczywiście będzie zabezpieczony przed wszelkimi przypadkami losowymi, których na drodze przewidzieć się nie da.
Problemy z ubezpieczeniem mogą również nastąpić wówczas, gdy ktoś inny prowadzi samochód, co często ma miejsce w trakcie rodzinnych wyjazdów, gdy właśnie członek rodziny był kierowcą i doszło do szkody. Przewidując fakt, iż np. żona/mąż może prowadzić samochód, należy tej osobie również wykupić ubezpieczenie i zgłosić ją podczas wynajmu. W naszej wypożyczalni w Poznaniu, wynajem aut przewiduje takie sytuacje – istnieje gotowa propozycja ubezpieczeniowa dla dodatkowych kierowców wynajmowanego samochodu.