Wśród czynności związanych z wynajęciem samochodu niektóre stanowią rutynę dla większości dorosłych osób – umowa, którą trzeba przeczytać, samochód, który należy dobrać do potrzeb, ewentualne dodatki, które wpłyną na komfort jazdy, to wszystko nie ominie każdego najmującego. Poza tym są jednak jeszcze pewne pułapki, przed którymi należy się zabezpieczyć. Dotyczą one m.in. odbioru i zdania samochodu. Co warto wiedzieć o tych czynnościach, by nie narazić się na niebezpieczeństwo i być zadowolonym z wynajmu aut, radzi wypożyczalnia z Poznania.
Wynajem aut – na co zwracać uwagę przy odbiorze samochodu
Odbierany samochód przede wszystkim należy poddać dokładnym oględzinom zewnętrznym i wewnętrznym. Wszelkiego typu zastrzeżenia w postaci: rys na lakierze, wgnieceń karoserii, jej odbarwień, ale też jakichkolwiek ubytków w zewnętrznej powłoce auta, a także w jego wnętrzu, co dotyczy nawet drobnych plam tapicerki, od razu należy zgłosić. Przede wszystkim zaś nie wyjeżdżać beztrosko takim samochodem z wypożyczalni bez zgłoszenia swoich uwag. W wirze pracy bowiem można czasem coś przeoczyć i jeśli wynajmujący będzie miał pecha, trafi na auto, które źle zostało sprawdzone po poprzednim Kliencie, a jeśli nie zgłosi zastrzeżeń, jemu zostaną owe usterki później przypisane.
Jak radzi wypożyczalnia aut z Poznania, po to, by wynajem aut był bezpieczny należy zawsze:
- sporządzić protokół z oględzin i wpisać w nim wszelkie zastrzeżenia (musi posiadać datę i podpisy obu stron oraz być sporządzony w 2 egzemplarzach),
- wykonać zdjęcia – najlepiej z ustawioną w aparacie/telefonie datą,
- za wszelkie płatności brać faktury czy rachunki, w razie problemów dokumentacja ta będzie konieczna.
Sprawdzenie odbieranego samochodu jest więc nieodzowne. Poza karoserią poświęcić uwagę należy również jego wnętrzu, które czasem bywa przez Klientów pomijane.
Co jest ważne podczas zdawania samochodu
Odbiór samochodu w pewnym stopniu określa te same czynności, które należy podjąć przy jego zdawaniu. W tym wypadku protokół zdania jest równie ważny, by Klient po krótkim czasie nie odebrał listu o uszkodzeniach pojazdu, o których nie zdawał sobie sprawy. I rzeczywiście, niejednokrotnie może nie być ich świadomy, bo mogą powstać np. wtedy, gdy samochód stał na parkingu.
Dla zabezpieczenia się przed ewentualnymi roszczeniami, szczególnie jeśli nie wynikają one z winy Klienta, powinien on dążyć do sprawdzenia auta w wypożyczalni i żądać protokołu z zapisem o braku uszkodzeń. Dzięki powyższym czynnościom, wynajem aut staje się bezpieczniejszy i dlatego w Poznaniu standardowo praktykujemy oględziny odbieranych i zwracanych samochodów.
Wynajem aut w Poznaniu – porady w razie awarii lub stłuczki
Ze zdawaniem wynajętego samochodu wiążę się oczywiście jeszcze sytuacja powodowana losowymi przypadkami na drodze i jest ona dwojakiego rodzaju. W pierwszym przypadku chodzi o awarię, która – co należy podkreślić, rzadko ma miejsce w samochodach z wypożyczalni gdyż zwykle są one nowe (mają do kilku lat). Awaria względem konsekwencji dla najemcy nie niesie ze sobą żadnego zagrożenia. Sprawę zgłasza się do wypożyczalni i zazwyczaj w krótkim czasie otrzymuje się samochód zastępczy.
W przypadku stłuczki rzecz wygląda już inaczej i zależy od ubezpieczenia. Bez względu na okoliczności zdarzenia, posiadanie AC zabezpiecza wynajmującego przed wszelkimi konsekwencjami. Jak wiadomo, jest ono jednak dobrowolne, a że drogie, nie zawsze wykupywane. Przy jego braku, w sytuacji stłuczki, warto wstrzymać się ze zgłoszeniem i na własny koszt zabrać samochód do warsztatu. Tam szkoda powinna zostać wyceniona, a wszystko to, by zabezpieczyć się przed ewentualnymi roszczeniami, które znacząco przekroczyłyby rzeczywistą wartość naprawy.
Wynajem aut w Poznaniu i wszędzie indziej jest więc prosty, do czasu nieoczekiwanych zdarzeń. Nieraz wynika to z winy wynajmującego, czasami jest on szkody nieświadomy. Za wszystko jednak odpowiada użytkując wynajęte auto i chociaż oficjalna dokumentacja trafia do wypożyczalni, np. mandat (zdjęcie samochodu z fotoradaru), to kierujący pojazdem bierze za niego odpowiedzialność.