Wynajem długoterminowy: ulgi podatkowe z tytułu VAT i odliczenia od podatku dochodowego od osób prawnych. Wypożyczalnia aut w Poznaniu o wynajmie długoterminowym.
Wynajem, a w szczególności wynajem długoterminowy, jest praktyką, która w ostatnich latach coraz bardziej się rozpowszechnia. Kiedy wygoda wypożyczenia samochodu jest łatwiejsza do osiągnięcia przez długi okres czasu, korzyści odnoszą się do wszystkich: dla tych, którzy wynajmują samochód i dla tych, którzy oczywiście biorą samochód „na wypożyczenie”. Tym bardziej komfort dla tych, którzy są właścicielami firm lub posiadają numer VAT. Specjaliści pracujący jako freelance mogą de facto cieszyć się wyjątkowymi zaletami wynajmu samochodu w dłuższej perspektywie czasowej.
Wypożyczalnia aut w Poznaniu o wynajmie długoterminowym
Wynajem długoterminowy: jakie są zalety i dla kogo?
Rozpatrujemy pojazdy objęte art. 52 i 53 kodeksu drogowego, a mianowicie motorowery, motocykle, samochody osobowe i samochody kempingowe. Korzyści polegają na częściowym lub całkowitym odliczeniu kosztów związanych z opłatą za wynajem auta oraz odliczeniu podatku VAT. Korzyści te mogą skorzystać przedsiębiorstwa, agenci lub przedstawiciele handlowi, a ostatecznie indywidualni handlowcy lub sprzedawcy detaliczni.
Długoterminowy wynajem aut przez firmę
Jeśli weźmiemy pod uwagę długoterminowy wynajem samochodu przez firmę, korzyści może być wiele, przyjrzymy się im.
Wyłącznie wykorzystanie instrumentalne – jest to najkorzystniejszy przypadek, w którym zarówno prawo do odliczenia podatków bezpośrednich od pojazdów i usług, jak i prawo do odliczenia VAT wynoszą łącznie 100 %. To oznacza, że będzie to „wszystko” odzyskane.
Niewyłącznie do użytku instrumentalnego – w tym przypadku możliwość odliczenia podatków bezpośrednich wynosi 20 % kosztu pojazdu (w przypadku czynszów z tytułu kosztów najmu do 3 615,20 EUR z corocznym dostosowaniem) i 20 % w przypadku kosztów usług, podczas gdy możliwość odliczenia VAT ustala się na 40 %.
Zastosowanie mieszane – zarówno do użytku służbowego, jak i osobistego. W tych przypadkach prawo do odliczenia nie jest już całkowite, ale maleje do 70 %, podczas gdy prawo do odliczenia VAT zmniejsza się do 40 %.
AGENCI LUB PRZEDSTAWICIELE HANDLOWI
Dzieje się tak w przypadku, gdy czynsz jest dokonywany przez te konkretne osoby zajmujące się zawodowo wynajmem aut, tj. przez osoby, które promują usługi i umowy w imieniu stron trzecich na określonych terytoriach. W tych hipotezach potrzeba mobilności jest udowodniona i dlatego możliwość odliczenia wynosi 80 % kosztów najmu, podczas gdy prawo do odliczenia VAT jest całkowite.
INDYWIDUALNI SPECJALIŚCI LUB HANDLOWCY
Możliwość odliczenia od podatku od samochodów i usług wynosi 20% dla osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz indywidualnych praktyków sztuki i zawodów. Biorąc pod uwagę samochód w przypadku działalności wykonywanej w sposób indywidualny wart jest tylko jeden pojazd w przypadku działalności wykonywanej w sposób indywidualny oraz po jednym pojeździe dla każdego partnera (lub współpracownika) w przypadku działalności wykonywanej w sposób powiązany. Mówienie o możliwości odliczenia podatku VAT, zarówno w odniesieniu do pojazdów, jak i usług, wynosi 40%, co staje się całkowite, jeżeli do wyłącznego użytku lub jest odpłatnie udostępniane pracownikowi.