W jaki sposób oblicza się zwrot kosztów podróży służbowych samochodem za kilometr?
Jesteś firmą, która oddelegowała pracownika? Jesteś pracownikiem, który musi otrzymać rekompensatę za pracę wykonywaną poza domem? Obliczanie zwrotów kosztów za przejechane kilometry odbywa się zgodnie z tabelami opublikowanymi przez ACI, a następnie dowiadujemy się, w jaki sposób rekompensata za przejechane kilometry i zwrot kosztów podróży służbowej odbywa się podczas podróży służbowej.
Wypożyczalnia samochodów a zwrot kosztów podróży służbowej
ZWROT KOSZTÓW PRZEBIEGU, O CO CHODZI.
Coraz częściej firmy wysyłają swoich pracowników samochodami z wypożyczalni samochodów. Wciąż często zdarza się, że pracownik musi odbyć podróż nie samochodem przyznanym przez pracodawcę, ale własnym. Jest on zatem uprawniony do zwrotu kosztów zarówno za przejechane kilometry, jak i za wszelkie koszty związane z samochodem. Wszystkie te wydatki zostaną zwrócone przez przedsiębiorstwo, które ponosi wszystkie koszty związane z podróżą.
Zwrot kosztów podróży pracownika
Zgodnie z art. 95 TUIR (ust. 3) zwrot kosztów przejazdu, który pracownik musi otrzymać:
Jeżeli pracownik lub właściciel wyżej wymienionych związków (wspólna i ciągła współpraca) został upoważniony do korzystania z pojazdu będącego jego własnością lub wynajęty samochód w celu wykorzystania go do określonej podróży, wydatki podlegające odliczeniu są ograniczone odpowiednio do kosztów podróży lub stawek czynszu dla pojazdów silnikowych o mocy nieprzekraczającej 17 KM lub 20 w przypadku silników wysokoprężnych „.
Istnieją zatem następujące limity możliwości odliczenia:
Jeśli pracownik korzysta z samochodu należącego do niego, zwrot mil jest odliczany w ramach limitu 17 samochodów o mocy 17 KM lub 20 KM w przypadku oleju opałowego;
Jeżeli pracownik wypożyczy samochód na podróż, zwrot kosztów może być dokonany w granicach stawek czynszu dla samochodów 17 koni fiskalnych lub 20 koni mechanicznych w przypadku oleju opałowego.
Punktem odniesienia dla obliczania zwrotów milowych są tabele ACI, które są publikowane w 2018 r. i aktualizowane dwa razy do roku. Jest to przykład obliczania wysokości odszkodowania wypłacanego pracownikowi.
Oblicza się ją w stosunku rocznym.